Square
tiskové zprávy

Retail Masters Day - Jaro 2012
GECO TABAK Mistrem českého retailu 25. dubna 2012, Albatross Golf Resort, týmový turnaj Pod názvem Retail Masters Day uspořádala koncem dubna skupina Atoz Retail již še... čtěte více »

Golfový turnaj Retail Masters Day 2011
Golf Park Plzeň patřil golfistům z retailu RETAIL MASTERS DAY 2011 Podzim 2011 – Turnaj jednotlivců 9. září 2011, Golf Park Plzeň Pod názvem Retail M... čtěte více »


Stableford

Na většině amatérských turnajů se hraje na tzv. stableford body. Co to znamená?

Jde o bodování zahraného výsledku na každé jamce podle počtu odehraných ran podle následující tabulky:

počet ran na jamce stableford body
Čtyři rány pod PAR 6
Tři rány pod PAR 5
Dvě rány pod PAR 4
Jedna rána pod PAR 3
PAR 2
Jedna rána nad PAR 1
Více než jedna rána nad PAR 0

Velmi důležité jsou právě ta dvě slova „pod PAR“ nebo „nad PAR“. Pro dva hráče může být na jedné jamce PAR jiné číslo, právě díky hracímu HCP (viz jak se počítá HCP) a rozdělení ran navíc na jednotlivé jamky podle jejich indexu.

Hráč s hracím HCP 0 musí jamku s PARem 3 zahrát právě na 3 údery, aby získal 2 stableford body. Ale hráči s hracím HCP 36 „stačí“ zahrát tuto jamku na 5 úderů, aby získal stejné 2 stableford body. Pokud se tedy hráči podaří zahrát tuto jamku za 4 údery, pak získává za tuto jamku 3 body.

Na první pohled to vypadá, že hráč s hracím HCP 36 je na tom lépe, ale všichni co golf hrají, vědí, že se oba "nadřou stejně" :-).

Co je ale na stableford systému důležité a skvělé? Pokud se hráči některá z jamek nepodaří, nejde o žádnou tragedii. Na této jamce sice nezíská např. ani jeden bod, ale na další jamce začíná znovu a nic se neděje.

Na konci hry se pak jednoduše spočítají stableford body za jednotlivé jamky a tyto body se sečtou. Tím získáme stableford výsledek za celou hru, v kterém je již zohledněn hrací HCP hráče. Tzn., že takto lze porovnávat výsledky všech hráčů bez ohledu na jejich HCP a pohlaví – stableford systém (spolu s vlivem hracího HCP) a rozdělení odpališť toto zajistí.

Stableford "brutto" a "netto"

Na některých turnajích se můžete setkat s dvojím počítáním stableford bodů. Jde o tzv. "netto" a "brutto" body.

Stableford "netto"

Jde o klasické stableford body, tak jak jsme si je popsali v úvodu tohoto článku. Tyto body mají vliv na Váš hendikep, to znamená, že podle těchto bodů se řídí jeho snižování nebo zvyšování.

Stableford "brutto"

V kapitole o stableford bodech jsme si řekli, že tento systém bodů umožňuje porovnávat hru hráčů s různými hendikepy. Řekli jsme, že díky tomuto systému se na stejný výsledek nadřou oba hráči s rozdílnými hendikepy stejně. Kdo z vás absolvoval už několik turnajů a má nižší hendikep než 30, však ví, že to není úplně tak pravda. Pravda je totiž taková, že pro hráče s hendikepem 54 je mnohem snazší vyhrát turnaj než pro hráče se single hendikepem. Hráči s vyššími hendikepy prostě na turnajích získávají více stableford "netto" bodů, než hráči s nižšími hendikepy.

Proto vznikly i tzv. stableford "brutto" body. Brutto body se udělují pouze za jamky zahrané na bogey a lepší. Ale nejde o bogey vůči osobnímu PARu na jamce, ale vůči PARu jamky. Systém stableford "brutto" bodování je následující:

počet ran na jamce stableford "brutto" body
Albatros 5
Eagle 4
Birdie 3
Par 2
Bogey 1
Double bogey a horší 0